„Pogoda” cała naprzód

Podopieczni Stowarzyszenia Osób Niepełnosprawnych „Pogoda” z Kleszczewa Kościerskiego nie mogą zbyt długo wytrzymać bez odwiedzin w jakimś ciekawym miejscu. Niedawno, kontynuując realizację unijnego projektu, wspólnie ze swymi partnerami w tym przedsięwzięciu odwiedzili Gdańsk.

Ponieważ realizowany przez „Pogodę” od kilku już miesięcy projekt ma na celu aktywizację oraz otwarcie się na świat osób niepełnosprawnych zamieszkujących wiejskie obszary Kociewia, zawiera on w sobie elementy wychowania morskiego. Jak wszyscy dobrze wiemy, morze jest kuźnią odważnych postaw i silnych charakterów, które w aktualnych warunkach funkcjonowania Stowarzyszenia „Pogoda” w jego lokalnym gminnym środowisku są wręcz nieodzowne. Dlatego Zarząd „Pogody” zdecydował o tym, iż kolejnym eventem przedmiotowego projektu będzie wizyta w gdańskim Narodowym Muzeum Morskim, do którego podopiecznych i partnerów Stowarzyszenia „Pogoda” przywiozły dwa niezawodne jak zawsze busy, dofinansowane przez Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.
Odwiedziny w Muzeum rozpoczęto od zwiedzenia nabrzeża, przy którym cumuje pierwszy zwodowany w Polsce po II Wojnie Światowej statek s/s „Sołdek”. Słoneczna aura sprzyjała spacerowi po długiej podróży, podczas którego uczestnicy wycieczki zrobili sobie kilka nastrojowych zdjęć przy burcie historycznego rudowęglowca.
Następnie uczestnicy eventu udali się do sal wystawienniczych Muzeum, w których odbyli niesamowitą podróż przez wieki historii oraz tradycji morskich ogólnoświatowej żeglugi. Zobaczyli ogromne dioramy przedstawiające morskie oraz oceaniczne dokonania naszej cywilizacji, poznali tajniki eksploracji wraków spoczywających na dnie mórz i oceanów oraz zwiedzili funkcjonujący pokład artyleryjski XVII – wiecznego galeonu strzelając z jednej z jego wielkich kolubryn. Poznali również bogate dzieje Polaków na oceanach całego świata oraz obejrzeli bardzo precyzyjne modele statków i okrętów, z których wiele ma oświetlenie oraz ruchome części pokazujące działanie poszczególnych mechanizmów. Zobaczyli także jak wydobywa się wrak statku z morskich głębin, zwiedzili wspaniałą galerię malarstwa marynistycznego a także obejrzeli dwa filmy- jeden o ciemnej zaś drugi o jasnej stronie pięknej i jakże odpowiedzialnej pracy na morzu.
Po bardzo ciekawej lekcji historii żeglugi przyszedł czas na kontakt z zupełnie innym wymiarem morskich tradycji, który czekał na „pogodnych” oraz ich przyjaciół po drugiej stronie Motławy w Ośrodku Kultury Morskiej, usytuowanym tuż przy słynnym gdańskim Żurawiu. Aby się do niego dostać „pogodni” uczestnicy wycieczki odbyli promem regularnie kursującym po tej rzece, najkrótszy w historii swych wojaży rejs. Po wejściu do OKM spotkał ich zupełnie inny świat, w którym zetknęli się z łodziami ludów pochodzących ze wszystkich stron naszego globu. Wśród wielu eksponowanych tam „jednostek pływających” zobaczyli między innymi dłubankę afrykańską, pirogę krajowców z Pacyfiku, kajak eskimoski oraz pięknie ozdobioną wenecką gondolę. Na zakończenie wizyty w Muzeum uczestnicy eventu przekroczyli próg Sali Interaktywnej, w której dobrą zabawę znaleźli duzi i mali jego beneficjenci. Każdy mógł tam sobie pokierować rejsem jednostki pływającej po akwenie wielkiego basenu, poczuć się jak pracownik portowy oraz dowódca batyskafu, być kapitanem statku w symulatorze oraz rozbitkiem w tratwie ratunkowej.
Atrakcyjny dzień pełen wrażeń zakończył się dla uczestników „pogodnego” eventu wieczornym spacerem po gdańskiej Starówce, podczas którego partnerzy projektu omówili kolejne jego przedsięwzięcia.

SON Pogoda

Leave a comment