1

Warsztaty teatralne – przygotowania do jubileuszu.

 Stowarzyszenie Osób Niepełnosprawnych „Pogoda” z Kleszczewa Kościerskiego rozpoczęło  realizację nowego projektu pt. „Kulturalne Kociewie- integracyjne warsztaty teatralne”. Przedsięwzięcie to, wykonywane we współpracy z innymi partnerami, ma na celu przygotowanie spektaklu teatralnego, który zostanie zaprezentowany podczas uroczystej Gali 20- lecia Stowarzyszenia „Pogoda”.
Stowarzyszenie „Pogoda” obchodzi w tym roku 20 rocznicę swego powstania oraz aktywnej  działalności na rzecz niepełnosprawnych mieszkańców Powiatu Starogardzkiego. W związku z tym przygotowywana jest uroczysta Gala, która będzie zwieńczeniem owego jubileuszu. Zarząd Stowarzyszenia wpadł na pomysł aby jednym z elementów tej uroczystości było integracyjne przedstawienie teatralne, w którym oprócz prawdziwych aktorów, wystąpią także niepełnosprawni członkowie oraz sympatycy „Pogody”. Nawiązano więc kontakt z trójmiejskim Teatrem Minerwa Pani Magdaleny Tomaszewskiej, która zajęła się profesjonalnym przygotowaniem przedstawienia. Zarząd „Pogody” zwrócił się również do Dyrektora Starogardzkiego Centrum Kultury Pani Ewy Betcher o możliwość nieodpłatnego zorganizowania w jego murach warsztatów teatralnych, co spotkało się z pozytywnym odzewem z jej strony. Do przygotowania jubileuszowego przedstawienia. W końcu stycznia 2016 w SCK odbył się pierwszy warsztat, w którym oprócz wspomnianych osób wzięli również udział niepełnosprawni członkowie Stowarzyszenia „Pogoda”, przywiezieni na miejsce busem dofinansowanym ze środków PFRON. Pierwsze spotkanie było niezwykle sympatycznym i ciekawym przeżyciem dla wszystkich jego uczestników. Pani Magda Tomaszewska, przeprowadziła je bardzo profesjonalnie, wkładając w nie ogromną ilość pozytywnej energii. Czołowa aktorka Teatru Minerwa zapoznała się najpierw ze wszystkimi uczestnikami warsztatów, którzy zaprezentowali jej swe możliwości wokalne. Pani Magda od razu zabrała się do rzeczy, korygując śpiew oraz poprawiając emisję ich głosów. Następnie przeszła do ćwiczeń głosowych, ruchowych oraz pamięciowych, które wszyscy uczestnicy warsztatów z zapałem wykonywali. Po tych zadaniach przyszedł czas na poznanie wyobraźni przyszłych aktorów teatralnych. Pani Magda nakazała wszystkim zamknięcie oczu i wysłuchanie pewnego utworu muzycznego. Następnie zapytała każdego o to, jakie obrazy w jego wyobraźni wywołało wysłuchanie tego utworu. Sądząc z przedstawionych wizji, uczestnicy warsztatów mają niezwykle rozwiniętą wyobraźnię, która zapewne przyda im się w przygotowaniach do planowanego spektaklu.
Przedmiotowy projekt finansowany jest wyłącznie ze środków własnych Stowarzyszenia „Pogoda”, dlatego jeśli ktoś chciałby wesprzeć przygotowania niepełnosprawnych „pogodnych” artystów, prosimy o dokonywanie wpłat na konto Stowarzyszenia „Pogoda” lub o przekazywanie na jego rzecz 1% podatku.
Marta Wysocka
SON Pogoda
19 8 7 14 10 9 12