W dniach 24- 25 czerwca br. Stowarzyszenie Osób Niepełnosprawnych „Pogoda” z Kleszczewa Kościerskiego gościło sympatycznych przyjaciół z Niemiec, którzy po raz kolejny odwiedzili nasz kraj w ramach realizowanego przez „Pogodę” unijnego projektu „Wind up the barriers”.
W słoneczny poniedziałkowy poranek przedstawiciele partnerów projektu spotkali się pod hotelem „Mercure” w Gdańsku, skąd udali się na wycieczkę po zabytkowym centrum tego pięknego miasta. Zwiedzono nabrzeże nad Motławą, Długi Targ, Stare Miasto, Kościół Mariacki, marinę żeglarską oraz budynek słynnej z heroicznej obrony w 1939 roku Poczty Polskiej. Następnie uczestnicy wycieczki wybrali się na zwiedzenie kolejnego miejsca, które znane jest z bezprzykładnego męstwa Żołnierza Polskiego w 1939 roku- półwyspu Westerplatte. Niczym uczestnicy programu „Top Gear”, wycieczkowicze z „Pogody” oraz ich niemieccy partnerzy, wybrali się w to miejsce innymi środkami lokomocji, mając zamiar spotkać się u celu podróży. Niemcy jako środek transportu wybrali statek wycieczkowy, zaś Polacy autokar. Niestety, udany finał w stylu programu „Top Gear” nie wypalił! Turyści z „Pogody” bezbłędnie trafili na teren Wojskowej Składnicy Tranzytowej Westerplatte, którą z zainteresowaniem też zwiedzili. Ponadto miejscowy przewodnik dogłębnie zapoznał ich z jakże ciekawą historią tego ważnego dla naszego narodu skrawka polskiej ziemi. Natomiast Niemcom kolejny desant z morza na Westerplatte kompletnie się nie udał, gdyż… ich statek po prostu tam nie zacumował!
Wtorkowy poranek powitał uczestników spotkania iście „brytyjską” pogodą- zimnem, wiatrem i deszczem. Jednakże nie zrażeni tym partnerzy projektu udali się na kolejną wspólną wyprawę, której celem była pokrzyżacka warownia w Malborku. Po zamku oprowadził ich sympatyczny przewodnik Pan Sławek, który bardzo dokładnie przedstawił dzieje tej jakże znaczącej dla dziejów Europy budowli. Wśród uczestników wycieczki było też dwóch Polaków na wózkach, którym w trudach pokonywania zamkowych tras dzielnie i samorzutnie pomagali niemieccy i polscy przyjaciele. Wprost miło było patrzeć, jak pomimo bariery językowej, Polacy i Niemcy bez słów wiedzieli co mają czynić aby dwaj wózkowicze bez przeszkód pokonali wiele napotkanych tam architektonicznych barier.
Z Malborka uczestnicy spotkania pojechali wspólnie autokarem do Grodziska Owidz, które położone jest tuż koło Starogardu Gdańskiego. W restauracji na terenie grodziska spożyto pyszny obiad, podczas którego wręczono wszystkim reprezentantom partnerów w projekcie pamiątkowe koszulki, które na plecach miały umieszczone ich imiona. Koszulki te były niezbędne do realizacji kolejnego punktu programu tejże wizyty.
Był nim mecz piłki nożnej, który na hali sportowej Zespołu Szkół Publicznych w Owidzu rozegrały reprezentacje obu stron projektu- Polski i Niemiec. I chociaż przed meczem jedni i drudzy twierdzili, iż nie traktują tego sportowego spotkania na poważnie, to co wówczas miało miejsce na boisku zupełnie temu zaprzeczyło. Obie czteroosobowe drużyny wychodziły wprost z siebie aby zdobyć bramkę, co też jako pierwszym udało się Niemcom. Następnie Polacy podnieśli się z kryzysu i wsadzili Niemcom aż trzy gole! Jednakże wysiłek włożony w zdobycie przewagi nadwerężył znacznie siły polskiej drużyny, która pod koniec meczu… wpuściła dwie bramki! Spotkanie zakończyło się zasłużonym dla obu drużyn remisem 3:3, które z rąk organizatorów odebrały pamiątkowe puchary, dyplomy oraz indywidualne medale.
Po sportowych emocjach przyszedł czas na wspólną zabawę, podczas której zespół „pogodnego” ŚDS zaprezentował się w programie artystycznym. W repertuarze były oczywiście utwory kociewskie a także niemiecka piosenka, którą wspólnie zaśpiewali wszyscy uczestnicy spotkania. Zwieńczeniem tego spotkania było pożegnanie niemieckich partnerów, którzy wszystkim uczestnikom imprezy wręczyli pamiątkowe dyplomy oraz koszulki z logo, przedstawiające inkluzję świata osób sprawnych i tych, którzy są sprawni inaczej.
Na zakończenie pobytu w Grodzisku Owidz „pogodni” mieli okazję wysłuchać prelekcji na temat historii średniowiecznego oręża a także zwiedzić ten zacny gród. Bez dwóch zdań, wśród atrakcji serwowanych przez grodzisko, wygrały bezapelacyjnie owce i kozy, które wiodą swój spokojny żywot w zagrodzie tegoż grodu!
Stowarzyszenie Osób Niepełnosprawnych „Pogoda” serdecznie dziękuje wszystkim tym, którzy pomogli w organizacji wizyty niemieckich partnerów projektu „Wind up the barriers”. Jednocześnie „Pogoda” zaprasza swych przyjaciół i sympatyków do wspólnej wizyty u niemieckich partnerów w Stralsundzie, która będzie miała miejsce we wrześniu br.
SON Pogoda