„Pogodny” projekt trwa.

Stowarzyszenie Osób Niepełnosprawnych „Pogoda” z Kleszczewa Kościerskiego, w ramach prowadzonego Domu Wsparcia, kontynuuje realizację swego nowego projektu pt. „Cudze chwalmy – swoje odkrywajmy”. W związku z tym grupa beneficjentów owego przedsięwzięcia wybrała się ostatnio do Starogardu Gdańskiego oraz Trójmiasta.

W pierwszej kolejności podopieczni „Pogody” odwiedzili, po raz kolejny zresztą, Grodzisko Owidz. Spacerując po jego terenie zapoznali się z wczesnośredniowieczną architekturą osady oraz jej systemami obronnymi, które są tam świetnie odtworzone. Następnie „pogodni” udali się do Starogardu Gdańskiego, gdzie odwiedzili Muzeum Ziemi Kociewskiej. Podczas zwiedzania muzeum uczestnicy projektu obejrzeli wystawę fotografii przedstawiającą życie w dawnym Starogardzie oraz zapoznali się ze sprzętem, który niegdyś używano na wsi kociewskiej. Kolejną atrakcją odwiedzin w muzeum była prelekcja jego przewodnika, podczas której uczestnicy eventu bardzo dokładnie poznali dzieje całego Kociewia oraz samego Starogardu Gdańskiego. Jedną z wielu ciekawostek wizyty w muzeum był interesujący wykład na temat genezy oraz ewolucji herbu miasta nad Wieżycą. W ramach odwiedzin w starogardzkim muzeum, uczestnicy wyjazdu udali się także na rynek, gdzie w budynku Urzędu Stanu Cywilnego prezentowana była wystawa pięknej porcelany użytkowej pochodzącej z całego niemalże świata. Wizyta w Owidzu oraz Muzeum Ziemi Kociewskiej była bardzo ciekawą lekcją historii oraz tradycji dla jej uczestników, którzy są właśnie mieszkańcami ziemi kociewskiej.
Realizując przedmiotowy projekt, jego „pogodni” beneficjenci udali się następnie na kilkudniową wycieczkę do Trójmiasta. Ponieważ jesienna aura okazała się dla nich wyjątkowo przychylna, korzystając z tej okazji wybrali się na zajęcia konne, które Stowarzyszenie „Pogoda” od wielu już lat prowadzi dla osób niepełnosprawnych. Jazda na koniach w warunkach świetnej pogody była dla nich doskonałą formą rekreacji oraz relaksu, która świetnie uzupełniła ciekawy program wycieczki. Inną atrakcją wyjazdu do Trójmiasta były także spacery: nocny po centrum Gdyni oraz dzienny po jej urokliwej dzielnicy Orłowo. Podczas pierwszej przechadzki „pogodni” zobaczyli śródmieście Gdyni w nocnej iluminacji, która zrobiła na nich duże wrażenie. Wszyscy zauważyli, iż w Gdyni powstało w ostatnim czasie bardzo wiele nowych budynków oraz atrakcyjnych miejsc do wypoczynku, które doskonale się prezentowały w nocnej szacie świetlnej. Za dnia zaś beneficjenci przeszli się przez spokojne o tej porze roku Orłowo, gdzie zaliczyli spacer po wybrzeżu, weszli na molo oraz podeszli pod sam urwisty słynny orłowski klif. Zasiedli też na ławeczce wybitnego gdyńskiego malarza Antoniego Suchanka a także wypili kawkę w „Domku Żeromskiego”, w którym wybitny ten pisarz napisał jedno ze swoich najważniejszych dzieł- „Wiatr od morza”.
Oczywiście, zgodnie z wymaganiami projektu, jego „pogodni” beneficjenci odwiedzili kolejną pomorską placówkę historyczną- Muzeum Miasta Gdyni. Przechadzając się po jego przestronnych salach uczestnicy eventu zapoznali się z historią powstania portu oraz miasta Gdynia a także zaznajomili się z jego architekturą, stanowiącą piękny przykład polskiego modernizmu, który panował w okresie II Rzeczypospolitej. Interesującym akcentem wizyty w gdyńskim muzeum było także odwiedzenie wystawy plakatów filmów, które wyreżyserował jeden z najwybitniejszych twórców polskiego i światowego kina- Roman Polański.
Grupa beneficjentów przedmiotowego projektu, transportowana busem dofinansowanym ze środków PFRON, była bardzo zadowolona z tych wyjazdów, które w ich zgodnej opinii dostarczyły im wielu cennych informacji oraz dały im dużo dobrej zabawy i wypoczynku. „Pogodni” uczestnicy tego przedsięwzięcia oświadczyli, iż koniecznie chcą ponownie odwiedzić kolejne ciekawe miejsce, co też wkrótce nastąpi.

Wojciech Kloński

SON Pogoda